SEO dla kancelarii prawnych: Przewodnik [2024]
Prowadzisz kancelarię prawną i wiesz, że wysoka pozycja w Google to klucz do pozyskiwania klientów.
Problem w tym, że kiedy nie zajmujesz się SEO na co dzień, może to brzmieć jak coś skomplikowanego, zarezerwowanego tylko dla specjalistów.
Nie martw się – nie jesteś sam.
Wielu prawników prowadzących kancelarii czuje się podobnie. Dlatego zebraliśmy wszystkie fundamentalne informacje o SEO dla kancelarii prawnych w jednym miejscu.
Po przeczytaniu tego przewodnika zrozumiesz, jak działa SEO i dowiesz się, na co zwracać uwagę, żeby strona Twojej kancelarii była wyżej w Google.
Czym jest SEO dla kancelarii prawnych?
SEO oznacza optymalizację dla wyszukiwarek internetowych – z angielskiego Search Engine Optimization. W Polsce często nazywane “pozycjonowaniem strony”.
Dla kancelarii prawnych, SEO to sposób na to, żeby ich strona internetowa wyświetlała się, gdy ludzie szukają pomocy prawnej w Google.
Wyniki wyszukiwania Google są jak regał sklepowy – ważne, żeby Twoje usługi znalazły się na półce.
Wtedy potencjalny klient ma szansę wybrać Twoją kancelarię.
Jeśli Cię tam nie będzie, lub będziesz schowany głęboko za innymi „produktami”, nikt nie skorzysta z Twoich usług.
Dlaczego SEO powinno być ważne dla kancelarii prawnych?
SEO jest bardzo ważne dla kancelarii prawnych z kilku powodów:
W skrócie, SEO jest ważne bo zwiększa Twoją widoczność w internecie, buduje zaufanie, przyciąga klientów i pomaga Ci rozwijać działalność w opłacalny sposób.
Obecnie nie ma lepszego źródła wysokiej jakości leadów w branży prawnej niż SEO.
Czynniki wpływające na pozycję w Google
Żeby wprowadzić swoją stronę na szczyt Google, dobrze byłoby wiedzieć, czego tak naprawdę Google chce od Twojej strony internetowej.
Wyszukiwarka Google opiera się na sztucznej inteligencji i algorytmach, które ciągle się zmieniają. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej złożonych systemów stworzonych przez ludzi.
Ten skomplikowany system dostarcza nam wyniki wyszukiwania opierając się m.in. o “rankings factors”, czyli po polsku „czynnikach wpływających na pozycję”.
Tych czynników jest sporo, ale skupmy się na razie na tych najważniejszych, są to:
Treść
Treść (czyli content z angielskiego) odnosi się do wszystkiego, co znajdziemy na stronie, czyli:
Google faworyzuje strony, które dostarczają treści wartościowe + związane z tematem, ponieważ chce dostarczać wyszukującym jak najlepsze wyniki.
Gdy content na Twojej stronie jest pomocny i dostarcza przydatnych informacji użytkownikom, są oni wtedy bardziej skłonni do pozostania dłużej na stronie.
To sygnalizuje Google, że Twoja strona jest dla użytkownika wartościowa, co wpływa pozytywnie na Twoją pozycję w Google.
Gdy użytkownik nie znajdzie nic wartościowego na Twojej stronie i po kilku sekundach wyjdzie, jest to wtedy silny, negatywny sygnał dla Google, że Twoja strona nie do końca zasługuje na odwiedziny użytkowników pochodzących z Google.
Właśnie dlatego treść na Twojej stronie musi być zawsze wysokiej jakości.
Optymalizacja pod słowa kluczowe
Optymalizacja pod słowa kluczowe to sztuka doboru i naturalnego użycia odpowiednich słów i fraz na stronie, aby poprawić jej pozycję w Google.
Nie chodzi o upychanie słów kluczowych na siłę, ale o ich mądre, strategiczne wykorzystanie w tytułach, nagłówkach i treści.
Dzięki słowom kluczowym podpowiadamy Google, o czym tak naprawdę jest strona.
Unikaj sztucznego upychania słów kluczowych (tzw. keyword stuffing), bo może to zaszkodzić Twojej stronie. Zamiast tego, skup się na naturalnym wpleceniu ich w tekst, i w nagłówkach tak, żeby zachować dobrą czytelność tekstu.
Intencja szukającego
Intencja szukającego to kolejny, niesamowicie ważny czynnik, ściśle powiązany z treścią na stronie.
Chodzi o to, czego naprawdę poszukuje osoba wyszukująca daną frazę.
Google wie, czego szukają użytkownicy i na tej podstawie ustala pozycję poszczególnych stron. Komunikują to nawet sami w swoich dokumentacjach.
Tworząc treści na stronę i optymalizując stronę pod wyszukiwarki, również musisz wiedzieć, czego naprawdę szukają ludzie.
Jak to zrobić? Najlepiej po prostu wyszukać daną frazę w Google.
Wyszukaj w Google hasło “adwokat” i zobacz sam, jakie strony w Google są nagradzane wysoką pozycją. W teorii można pomyśleć, że jest to hasło, pod którym znajdziemy np. najlepszych adwokatów z całej Polski, albo jakieś treści informacyjne o zawodzie adwokata.
Ale tak nie jest.
Szybko zorientujesz się, że na pierwszej stronie znajdują się kancelarie wyłącznie z Twojego miasta.
Google na podstawie milionów wyszukiwań ocenił, że osoby wpisujące słowo „adwokat” poszukują adwokata w swoim mieście, a nie np. informacji o zawodzie adwokata.
To pokazuje, że tworzenie treści, które zgrywają się z intencją szukającego, to naprawdę kluczowa kwestia. Bez tego, osiągnięcie wysokiej pozycji jest praktycznie niemożliwe.
Backlinki
Backlinki, czyli odnośniki (linki) z innych stron internetowych do Twojej strony internetowej.
W uproszczeniu chodzi o to, że każda witryna, która linkuje do Twojej strony sygnalizuje Google, że treści na Twojej stronie, jak i cała strona jest godna zaufania.
Im więcej takich linków, tym w oczach Google strona jest mocniejsza i bardziej wiarygodna.
Backlinki z dużych, rozpoznawalnych stron “ważą” więcej niż linki z mniejszych stron.
Przykładowo, linki z Wikipedii, Onetu, czy Wirtualnej Polski i innych tego typu potężnych stron, są znacznie bardziej wartościowe, niż linki z niszowego forum.
Chociaż trzeba powiedzieć, że tematyka strony też ma znaczenie i warto mieć to na uwadze.
Dla kancelarii prawnych link z tematycznie powiązanych stron będzie bardziej wartościowy, niż ze strony o tematyce rowerowej, czy forum wędkarskiego.
Podobnie jest z linkami ze stron regionalnych/lokalnych. Działając np. w Lublinie, link z lokalnych portali będzie bardziej wartościowy, w porównaniu z portalem piszącym np. o Rzeszowie, czy Radomiu.
Co ciekawe, nie zawsze większa liczba linków oznacza pozytywne efekty.
Są też linki negatywne, za które Google może nawet karać i obniżać pozycję w Google. Są to najczęściej linki postrzegane jako spamerskie, z podejrzanych stron.
Bardzo często takie linki znajdują się w sprzedawanych paczkach linków, o czym osoby mniej obeznane w SEO nie mają pojęcia i mogą się na to „nadziać”. Dlatego najlepiej omijać tego typu usługi.
Techniczne SEO
Techniczne SEO to jak przygotowanie wszystkich dokumentów do rozprawy.
Wyobraź sobie, że masz ważną sprawę, ale Twoje dokumenty są źle posegregowane, nieczytelne lub brakuje w nich ważnych informacji. Sędzia może przez to nie zrozumieć Twojego stanowiska.
Tak samo działa techniczne SEO dla strony internetowej. Upewniamy się, że strona jest „czytelna” dla wyszukiwarek (np. Google), szybko się ładuje, jest poprawnie skonstruowana i bez błędów.
Jeśli strona jest dobrze zoptymalizowana technicznie, „sędzia” (czyli algorytmy wyszukiwarki) łatwiej znajdzie i oceni twoją stronę, co zwiększa jej szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Do technicznego SEO zaliczamy m.in.:
Google od jakiegoś czasu nie lubi marnować swoich zasobów na strony niskiej jakości, których struktura to jeden wielki chaos.
Dlatego w bardzo konkurencyjnej branży, jak branża prawna, takie strony mają znacznie utrudnione zadanie, żeby przebić się w Google.
Podsumowując, dbając o techniczne SEO ułatwiasz robotom Google przejrzenie i zrozumienie swojej strony, co pomaga w uzyskaniu wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
Co właściwie składa się na SEO?
Jak już wiemy, w SEO głównie chodzi o to, żeby Twoja strona była na szczycie wyników wyszukiwania.
Żeby to zrobić, musisz skupić się na sześciu głównych obszarach SEO:
Zadbanie o powyższe elementy, ogromnie zwiększy Twoją szansę na wysoką pozycję w Google.
Fundamenty dobrego SEO dla kancelarii prawnych
Przed zaczęciem prawdziwych działań z SEO, zadbaj o poniższe kwestie. To fundamenty, bez nich Twoje wysiłki włożone w SEO nie dadzą odpowiednich efektów.
Nie są to działania strategiczne, a jedynie pomniejsze kwestie, o które musisz zadbać.
Domena
Jeśli masz już stronę internetową, to domenę prawdopodobnie też posiadasz. Jeśli nie masz jeszcze domeny weź te dwie kwestie pod uwagę:
Szybki i niezawodny hosting
Hosting (serwer), czyli dom Twojej strony internetowej. Serwer jest jak dysk twardy, na którym znajdują się wszystkie pliki i dane Twojej strony.
Na rynku jest sporo firm, które się tym zajmują. Przy wyborze zwracaj uwagę na:
Dobre oprogramowanie strony (CMS)
Content Management System (CMS), czyli system zarządzania treścią, to centrum dowodzenia Twoją stroną internetową. Dzięki niemu będziesz mógł w łatwy sposób dodawać nowe treści na stronę i modyfikować istniejące.
Najlepiej nie wynajdywać koła na nowo i po prostu skorzystać z WordPressa. To najpopularniejszy CMS na świecie, i to nie bez powodu. Jest po prostu dobry.
W przypadku jakichś dużych modyfikacji, czy nawet tworzeniu strony całkowicie od podstaw, znalezienie specjalistów od WordPressa w ogóle nie będzie problemem, ze względu na popularność tego systemu.
Doświadczenie użytkownika (user experience)
Twoją stronę internetową można porównać do wirtualnej kancelarii, a doświadczenie użytkownika (UX) to jak odwiedzający czuję się w tej kancelarii.
Pozytywny odbiór Twojej strony dzięki UX powoduje, że ludzie chętniej wybiorą Cię jako firmę. Jeżeli klient nie może się na niej odnaleźć albo strona długo się ładuje, po prostu zrezygnuje i poszuka innego prawnika.
Dobra strona internetowa powinna być jak dobry przewodnik. Powinna jasno prezentować informacje o Twojej kancelarii, jakimi sprawami się zajmujesz, co sądzą o Tobie klienci i jak się z Tobą skontaktować.
Pamiętaj też, że większość ludzi korzysta z internetu na telefonie. Dlatego Twoja strona musi dobrze wyglądać i działać na smartfonie.
Wyskakujące okna (pop-upy)
Wyobraź sobie, że oglądasz film, a tu nagle wyskakuje reklama na cały ekran. Irytujące, co nie?
Tak samo jest z wyskakującymi okienkami na stronach internetowych. Mogą one przeszkadzać i zniechęcać klientów do korzystania z Twojej strony. Unikaj wyskakujących okienek, które zasłaniają cały ekran albo pojawiają się zbyt często.
Jeżeli już musisz ich używać, niech będą małe i łatwe do zamknięcia. Pamiętaj, że najważniejsze jest, żeby użytkownik mógł bez przeszkód przeglądać Twoją stronę i znaleźć to, czego szuka.
Wiemy, że zależy Ci na tym, żeby odwiedzający skontaktował się z Tobą, ale gdy naprawdę będzie chciał to zrobić będzie wiedział jak to zrobić.
Rozmiar czcionki
Pomyśl, że próbujesz coś przeczytać, ale litery są tak małe, że ledwo je widać. To męczące.
Dlatego wielkość czcionki tekstu to ważna kwestia, choć często ignorowana. Dobrze sprawdzają się rozmiary 16px lub 18px. Są one wystarczająco duże, aby były czytelne dla większości osób, a jednocześnie nie zajmują zbyt dużo miejsca na stronie.
Oprócz rozmiaru czcionki, ważne jest również, żeby wybrać odpowiedni font. Niektóre czcionki są bardziej czytelne niż inne, zwłaszcza na ekranie komputera. Proste fonty, takie jak Arial, Roboto czy Inter to zawsze dobry wybór.
Certyfikat SSL i protokół HTTPS
Wspomnieliśmy o tym już wcześniej przy okazji omawiania hostingu. Certyfikat SSL to obecnie obowiązek, w przypadku jego braku zobaczysz komunikat, jak poniżej.
HTTPS to taki ochroniarz pracujący na Twojej strony internetowej. Dba o to, żeby połączenie między serwerem (stroną), a użytkownikiem było bezpieczne i żeby nikt z zewnątrz nie przejął informacji, które mogą być cenne, np. dane bankowe.
Certyfikat SSL możesz aktywować w swoim hostingu. Jeśli nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z obsługą klienta. Pamiętaj o tym, bo to naprawdę ważne.
Struktura strony
Architektura strony internetowej to sposób, w jaki zorganizowane i uporządkowane są różne części strony, aby użytkownik mógł łatwo znaleźć to, czego szuka.
Można to porównać do układu budynku, gdzie korytarze prowadzą do różnych pokoi. Każda podstrona to taki pokój, a menu nawigacyjne strony jest jak mapa, która pomaga w przemieszczaniu się między nimi.
Dobra struktura, ułatwi użytkownikom nawigację na Twojej stronie, a robotom Google ułatwi przejrzenie i indeksowanie Twojej strony.
Zalecamy korzystanie z “płaskiej struktury strony”, gdzie na każdą podstronę można przejść w maksymalnie 4 kliknięciach ze strony głównej. A podstrony połączone są przemyślanym linkowaniem wewnętrznym.
Szybkość strony
W czasach szybkiego internetu ludzie są strasznie niecierpliwi. Chcą, żeby strona ładowała się błyskawicznie.
Strona musi ładować się szybko, nie ze względu na SEO i Google, ale ze względu na użytkowników. Nie możesz pozwolić, żeby użytkownik czekał na załadowanie Twojej strony i ostatecznie sfrustrowany zrezygnował, wychodząc ze strony.
Dlatego szybkość strony trzeba utrzymywać na przyzwoitym poziomie. Jeśli Twoja strona ładuję się między 0 a 3 sekundy, jest to wystarczający dobry wynik.
Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, szybkość strony nie jest tak ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję w Google. Taką informację znajdziemy nawet w oficjalnej dokumentacji Google’a.
Wtyczka do SEO
Jeżeli korzystasz z WordPressa (co szczerze zalecamy, jak pisaliśmy wcześniej) musisz zainstalować wtyczkę do SEO, najlepiej RankMath.
Jest to naszym zdaniem najlepsza wtyczka, bo jest prosta w obsłudze i nie obciąża nadmiernie strony.
Oczywiście zainstalowanie wtyczki nie spowoduje, że nagle wskoczysz do Top 3 w Google. Ale wyręczy Cię w podstawowych działaniach. Dzięki niej w łatwy sposób ustawisz tytuły i opisy meta, wygenerujesz mapę strony, czy ustawisz przekierowania.
Dodatkowo pozwala w łatwy sposób generować schema markup (znaczniki schematu) dla każdej podstrony, co jest bardzo przydatną funkcją.
Indeksowanie strony przez Google
Możesz mieć najlepszą stronę na świecie, ale jeśli Google o niej nie wie, nigdy nie pojawi się w wynikach wyszukiwania.
Musisz dać Google znać, że Twoja strona istnieje.
Najlepiej zrobić to za pomocą oficjalnego narzędzia o nazwie Google Search Console. To narzędzie, w którym możesz przesłać swoją stronę do indeksowania, oraz śledzić w nim jak często i na jakich słowach kluczowych wyświetla się Twoja strona w Google.
- Znajdź plik sitemap.xml na swojej stronie
- Zaloguj się do Google Search Console
- Wybierz z panelu po lewej stronie “Mapy witryny”
- Dodaj URL i kliknij prześlij
Jeśli nie dodałeś jeszcze swojej strony do GSC, narzędzie poprowadzi Cię krok po kroku i pokaże jak to zrobić.
Profil Google Moja Firma
Co się dzieje, gdy ktoś wyszuka w Google frazę adwokat, lub adwokat Miasto?
Pojawia się mapa z zaznaczonymi firmami, które oferują takie usługi. Żeby Twoja kancelaria też się tam znalazła, musisz założyć profil Google Moja Firma.
Profil Google Moja Firma to Twoja wizytówka w Google. Znajdziesz tam informacje takie jak: nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny otwarcia, a nawet zdjęcia.
Dzięki temu klienci mogą szybko i łatwo dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze.
Gdy wyszukają Twoją firmę po nazwie, też jest duża szansa, że Twój profil GMF pokaże się w ich wynikach wyszukiwań.
Pamiętaj, żeby regularnie aktualizować swój profil. Dodawaj nowe zdjęcia i – co bardzo ważne – zbieraj pozytywne opinie od swoich klientów. Im więcej opinii, tym lepiej.
Śledzenie wyników kampanii SEO
Wszystko, o czym mówiliśmy wcześniej, to podstawy SEO. Są to działania, które powinieneś podjąć, żeby zająć wyższą pozycję w Google i promować swoją kancelarię w internecie.
Ale w jaki sposób sprawdzić, czy wyniki się poprawiają?
Widoczność w wynikach wyszukiwania
Jeśli Twoja widoczność w Google rośnie, to znaczy, że coraz więcej osób może Cię znaleźć. Co oznacza również, że Twój udział na lokalnym rynku rośnie, a konkurencji maleje.
Takie dane znajdziesz w Google Search Console. Jeśli będziesz widzieć, że liczba kliknięć i wyświetleń wzrasta, a linia na wykresie jest coraz wyżej, to znaczy, że idziesz w dobrą stronę.
Leady i klienci
Wyświetlenia, pozycja na słowach kluczowych i kliknięcia z Google to wskaźniki pokazujące, że zmierzasz w dobrą stronę.
Ale najważniejszym efektem SEO ostatecznie jest zwiększanie zysków.
Jeśli zaczniesz dostawać więcej maili, czy będziesz odbierać więcej telefonów, to znak, że SEO działa i dostarcza efekty. To jedyny, rzetelny sposób mierzenia wyników.
Możesz śledzić za pomocą darmowego narzędzia Google Analytics, ile osób klika w numer telefonu lub przesyła formularz kontaktowy. Ale odpowiednia konfiguracja będzie wymagała pewnej wiedzy w tym temacie.
Profil Google Moja Firma również dostarczy Ci parę przydatnych danych, m.in. połączenia telefoniczne, gdy ktoś kliknie „Zadzwoń” z poziomu Google.